Produkcja pelletu w Polsce na tle Europy i świata w 2018 r. Zgodnie z najnowszym Statistical Report – Pellet Report za 2018 rok, przygotowanym przez Europejską Radę Pelletu  EPC), obserwuje się lekkie spowolnienie we wzroście produkcji pelletu drzewnego w państwach UE-28.  Mimo to odnotowano obiecujące wzrosty w krajach całej Europy, w tym we Francji, Hiszpanii oraz w Polsce.

Należy wspomnieć również o Bałkanach – w 2017 r. region wyprodukował łącznie ponad 1 mln t pelletu drzewnego, z  6 mln t wyprodukowanych w całej Europie. Co więcej, wolumen ten został wytworzonych w stosunkowo  niewielkich fabrykach, co świadczy o wszechstronności branży, gdzie duże, scentralizowane zakłady produkcyjne nie  zawsze są najlepszym modelem biznesowym. Z raportu EPC wynika, że ciągły wzrost notuje się w krajach  nienależących do UE-28, w szczególności w Rosji.

Reklama

Sektor pelletu w Polsce rośnie

Na całym świecie pojawiły się nowe szlaki napędzające rynki europejskie. Najlepszym tego przykładem jest Ameryka  Południowa, która ostatnio odnotowuje stały wzrost produkcji. Produkcja w Azji Południowo-Wschodniej również  kwitnie, w odpowiedzi na ogromny wzrost konsumpcji występujący w Korei Południowej i Japonii.

Korzystne  warunki pogodowe i wzrost cen oleju opałowego przyniosły nową dynamikę na europejskich rynkach ogrzewania  mieszkaniowego i komercyjnego. Ponadto gwałtowny wzrost sprzedaży urządzeń grzewczych na pellet spowodował zwiększenie popytu na to ekologiczne paliwo.

Polska nie pozostaje w tyle, jeżeli chodzi o liczbę nowych certyfikowanych w systemach ENplus/DINplus zakładów produkcyjnych, których od grudnia 2017 do stycznia 2019  roku przybyło dziesięć. Wpłynęło to na wzrost ogólnej produkcji krajowej.

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. W internecie za damo!

Tekst: Agnieszka Kędziora-Urbanowicz, wiceprezes Polskiej Rady Pelletu
Zdjęcie: pixabay.com
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE