Compte.R proponuje rozwiązania umożliwiające obniżenie kosztów suszenia surowca do produkcji pelletu.

Firma Compte.R jest znanym francuskim producentem kotłów na szeroko rozumianą biomasę dla przemysłu, jak i ciepłowni miejskich o mocy do 10 MW. W swojej gamie produktów oferuje również generatory gorących gazów GAC wykorzystywanych jako źródło ciepła przy suszeniu biomasy do produkcji pelletu w suszarniach bębnowych. Wieloletnie doświadczenie oraz praca działu R&D zaowocowała udoskonaleniami, które służą poprawie jakości suszonego materiału oraz obniżeniu kosztów suszenia.

Reklama

 

Kocioł Compte For-Tech
zdj. Compte For-Tech

 

W zakładzie SGA położonym tuż obok siedziby firmy Compte.R produkuje się 4 t pelletu na godzinę. Gorące spaliny do suszarni bębnowej wytwarza GAC produkcji Compte.R o mocy 4,5 MW. W celu obniżenia zużycia paliwa (kora i zrębki mokre) zainstalowano rekuperację spalin. Ciepło odpadowe, które normalnie jest tracone na kominie, zostaje zawracane do suszarni. Dzięki temu podajemy do suszarni podgrzane powietrze o temperaturze ok. 90 st. C. Realnie dało to obniżenie zużycia paliwa 10 proc.

W tym konkretnym przypadku daje to oszczędność 1800 ton surowca przy 8200 godzinach pracy z pełnym obciążeniem. Firma SGA zwraca również uwagę, że oprócz oszczędności w paliwie, zawracane wilgotne powietrze poprawia proces suszenia i poprawia jakość surowca, który trafia na granulator.

W celu obniżenia zawartości popiołu w surowcu do granulacji Compte.R opracował i wdrożył urządzenie o nazwie SAE. Separator ze stali żaroodpornej ma na celu wyłapanie lotnych pyłów i zapobieganie przedostaniu się iskier do bębna. Po zamontowaniu SAE zawartość popiołu spadła z ok. 1 proc. do 0,4 proc., dlatego aktualnie producent pelletu spokojnie mieści się w normie DINplus, która dopuszcza 0,7 proc., paląc paliwem słabej jakości, czyli możliwie najtańszym. Paliwo wilgotne spalane jest na ruszcie schodkowym w palenisku AVF450.

ul. Liściasta 13, 89-600 Chojnice, tel. +48 662 211 532

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE