Blisko trzysta osób wspólnie dyskutowało o przyszłości odnawialnych źródeł energii podczas pierwszej konferencji z nowego cyklu Dobra Energia. Wszyscy uczestnicy byli zgodni co do  tego, że mamy przed sobą wiele wyzwań, zmian, ale też wielkie szanse na to, aby polski rynek energetyczny przeszedł w najbliższym czasie postępowe zmiany.

Reklama

 

Grono ekspertów, praktyków, naukowców, przedstawicieli biznesu i władz rozmawiało dzisiaj  w Wielkopolskim Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu o skutecznych sposobach walki ze smogiem, a także polskiej energetyce dziś i jutra.

– Ta konferencja to pierwszy etap wieloletniego programu, który ma na celu podnoszenie świadomości i poszerzanie wiedzy na temat mądrego wykorzystania energii i technologii podnoszących efektywność energetyczną. Te dwa obszary mają ogromny potencjał, dzięki któremu możemy zmieniać oblicze polskich miast i gmin – mówi Bartosz Sendrowicz z firmy Konferencje Agora – organizatora konferencji.

Podczas pierwszego panelu rozmawiano o tym, jak walczyć ze smogiem, o sukcesach w tym obszarze, a także o tym, jak smog wpływa na nasze zdrowie i jakość życia.

– Edukacja, edukacja i jeszcze raz edukacja. Podnoszenie świadomości mieszkańców Wielkopolski na temat konieczności działań proekologicznych: co można robić i jak należy spalać, a jakie działania szkodzą środowisku. To bardzo ważne. Edukować młode pokolenia, aby rosły świadome, ale również edukować osoby w wieku starszym – tłumaczyła Marzena Wodzińska – członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

    

Uczestnicy konferencji zgodnie twierdzą, że walka o czyste powietrze jest procesem długim, ale niezwykle potrzebnym. Mówiąc o OZE wiele osób zastanawia się także, które z dostępnych źródeł energii odnawialnej niosą ze sobą największe korzyści ekonomiczne.

Kamil Wyszkowski z UN Global Compact – instytucji Organizacji Narodów Zjednoczonych, która zajmuje się współpracą z biznesem, samorządami i organizacjami pozarządowymi – odniósł się do wyroku unijnego Trybunału Sprawiedliwości ws. Polski. Trybunał uznał, że Polska narusza europejskie przepisy dotyczące jakości powietrza. Według Kamila Wyszkowskiego wyrok będzie miał duży wpływ na walkę ze smogiem w Polsce.

Podczas drugiego panelu uczestnicy konferencji próbowali odpowiedzieć na pytanie czym jest innowacyjność w Polsce, kto zmieni polski sektor energetyczny, a także o tym, czym jest energetyka rozproszona. Sebastian Łukaszewski – zastępca Prezydenta Miasta Konina oraz Mirosław Wieczór – burmistrz Miasta i Gminy Wronki, podkreślali, jak ważne jest wsparcie wszystkich szczebli samorządu, by wspólnie wypracować narzędzia, które ułatwią trudną drogę do czystej energii.

W ostatnim panelu przedstawiciele samorządów, biznesu i świata nauki wspólnie odpowiedzieli na pytanie, jak płacić mniej za energię w domy, mieście, czy gminie. Uczestnicy panelu zwracali też uwagę na to, że oprócz budowy nowych energooszczędnych budynków ważną kwestią jest również termomodernizacja już istniejących.

Podczas konferencji wielokrotnie goście  przyznawali, że zmiany w polskiej energetyce są konieczne i następują już teraz. Należy mądrze i intensywnie rozwijać świadomość ekologiczną Polaków tak, aby grono ludzi, którzy potrafią wykorzystać olbrzymi potencjał drzemiący w branży OZE było coraz większe. Poznańskie wydarzenie zainaugurowało nowy cykl konferencji Dobra Energia.

Dobra Energia to platforma do wymiany doświadczeń dla samorządowców, przedsiębiorców oraz mieszkańców na zdobycie gruntownej wiedzy na temat możliwości, jakie dają nam odnawialne źródła energii. Poznańskie wydarzenie inauguruje nowy cykl konferencji Dobra Energia.

Pozostałe odbędą się w najważniejszych ośrodkach miejskich w Polsce – m.in. Lublinie, Katowicach, Warszawie. Organizatorem jest firma Konferencje Agora. Szczegółowy program zapisy: dobraenergia.edu.pl.

Więcej informacji:

dobraenergia.edu.pl

FB/DobraEnergiaPL

 

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE