Biogazownie będą coraz bardziej potrzebnym elementem rynku energii i utylizacji odpadów w Polsce? Z Bogusią Igielską, wiceprezes zarządu Polskiej Grupy Biogazowej S.A., o potencjale biogazowym Polski i planach  inwestycyjnych Grupy rozmawia Beata Klimczak.

Polska Grupa Biogazowa jest wielkim wygranym w aukcjach na nowe instalacje OZE. Wykorzysta niemal 70 proc.  środków przeznaczonych na te aukcje. Ile nowych instalacji chcecie państwo wybudować i uruchomić do 2020 roku?

Bogusia Igielska: W latach 2019-2020 chcemy zrealizować ponad 20 nowych projektów. Wygrana tylu aukcji jest dla nas powodem do radości, ale realizacja tak ambitnego planu wymaga od nas dużego zorganizowania i przestrzegania harmonogramu – chcemy uruchomić wszystkie projekty do końca 2020, dzięki czemu w pełni uda nam się wykorzystać przysługujący  w ramach systemu aukcyjnego 15-letni okres wsparcia.

Reklama

Jakie technologie będziecie państwo wykorzystywać przy kolejnych inwestycjach, by zrealizować je w tak krótkim czasie?

Bogusia Igielska: Wieloletnie doświadczenie w budowie i eksploatacji biogazowni rolniczych pozwoliło nam opracować autorską technologię opartą na mobilnych kontenerowych komponentach. Dzięki tej technologii, dobrej  organizacji pracy i zaangażowaniu wszystkich pracowników jesteśmy w stanie zrealizować tak duży i ambitny projekt  w tak krótkim czasie.

Czy są to głównie biogazownie rolnicze? W których regionach powstanie ich najwięcej?

Bogusia Igielska: Tak, są to przede wszystkim biogazownie rolnicze zlokalizowane na terenie całego kraju oraz  jedna instalacja fotowoltaiczna. Najwięcej projektów mamy w województwie mazowieckim oraz lubuskim. W  przeciwieństwie do np. energetyki wiatrowej czy słonecznej, kryteria związane z wyborem odpowiedniej lokalizacji  nie są tak restrykcyjne. Ważne są m.in. zapewnienie dostępności substratów i wybór odpowiednio dużego i  zlokalizowanego terenu, ponieważ przy wyborze lokalizacji bierzemy też pod uwagę interesy lokalnej społeczności –  tak by nasza biogazownia nie była uciążliwa dla otoczenia.

Jak wygląda modelowe zaopatrzenie w substraty? Na jakich będzie opierać się działanie tych biogazowni?

Bogusia Igielska: Podobnie jak nasze już funkcjonujące biogazownie, planowane biogazownie będą opierać się przede wszystkim na  produktach ubocznych z przetwórni owocowo-warzywnych oraz odpadach z produkcji zwierzęcej.

To tylko fragment rozmowy. Całą przeczytasz w Magazynie Biomasa. W internecie za darmo!

Zdjęcie: shutterstock

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE