Biomasowa Białoruś. Czy polscy dostawcy wykorzystają ten potencjał?

Misja gospodarcza na Białoruś

Białoruski sektor drzewny robi wrażenie. Roczna produkcja zrębki sięga prawie 2 mln m3. A wartość eksportu drewna tylko w 2018 r. wyniosła ponad 141 mln dolarów. Te cyfry oraz bliskie sąsiedztwo Białorusi działa na wyobraźnię polskich dostawców biomasy. Nasz wschodni sąsiad jawi się jako naturalne zaplecze tego ekologicznego paliwa. Na pytania dotyczące białoruskiego rynku drzewno-biomasowego i celu listopadowej misji gospodarczej odpowiada Maciej Roik, prezes zarządu Biomass Media Group Sp. z o.o.

Co sprawiło, że jako Biomass Media Group zdecydowaliście się na organizację misji gospodarczej na Białoruś?

Maciej Roik
Maciej Roik

Maciej Roik: Jako czasopismo branżowe na co dzień informujemy o problemach i wyzwaniach z jakimi mierzy się sektor biomasowy.

Często słyszymy od naszych klientów, że chcieliby produkować więcej pelletu, sprzedawać więcej zrębki, bo jest zbyt, ale polski rynek jest niemal całkowicie wydrenowany z surowca. To sprawiło, że w naturalny sposób zaczęliśmy zastanawiać się jak moglibyśmy pomóc.

Rozległe kontakty w sektorze biomasowym na całym świecie i wiarygodność wydawnictwa sprawia, że białoruskie instytucje rządowe chętnie podjęły z nami współpracę.

I tak w lipcu zorganizowaliśmy pierwszą edycję misji gospodarczej. Nie tylko naszym, ale przede wszystkim zdaniem uczestników dała ona możliwość kompleksowego zapoznania się z możliwościami współpracy z rynkiem białoruskim.

Czy organizując misję nie stwarzacie konkurencji chociażby dla polskich producentów pelletu?

Maciej Roik: Absolutnie nie. Jest wręcz przeciwnie – polscy producenci mają okazję do zdobycia nowych źródeł surowca. Działalność wydawnictwa jest nastawiona na promocję polskich producentów i wspieranie rodzimej produkcji. To cel, który przyświeca nam od samego początku. W dzisiejszych czasach trzeba spoglądać na biznes szeroko, a granice nie mogą być żadnym ograniczeniem. Pomagamy poznać sposób funkcjonowania białoruskiego rynku, by umożliwić współpracę.

Co to znaczy?

Maciej Roik: Białoruś jest dość specyficznym krajem. Upraszczając: nie wystarczy chęć inwestowania i pieniądze, trzeba jeszcze potrafić się odnaleźć w tamtejszych realiach biznesowych. Naturalnie w sposób absolutnie legalny i transparentny.

Na Białorusi działają państwowe agendy zajmujące się handlem drewnem. I tak Bellesexport jest odpowiedzialny za sprzedaż i promocję krajowych produktów z drewna. Bazuje na obsłudze około 80 największych białoruskich tartaków. Z kolei Bellesbumprom zrzesza około 50 przedsiębiorstw, które są największym konsumentem drewna w kraju. To z pracownikami Bellesbumprom trzeba rozmawiać, żeby eksportować tarcicę.

Co więcej, przedsiębiorstwa koncernu są największym producentem mebli w Republice Białorusi. Podczas misji dajemy możliwość spotkania się z przedstawicielami tych instytucji, co sprawia, że można nawiązać bardzo ciekawe, biznesowe znajomości.


Biomasowo-drzewna misja gospodarcza na Białoruś


Na co jeszcze mogą liczyć uczestnicy misji?

Maciej Roik: Podczas spotkania, które odbędzie się na terenie Narodowej Agencji Inwestycji i Prywatyzacji, będzie również możliwość poznania m.in. przedstawicieli Ministerstwa Leśnictwa, Białoruskiej Uniwersalnej Giełdy Towarowej, Białoruskiej Izby Przemysłowo-Handlowej  czy przedstawicieli znajdującej się pod Mińskiem strefy gospodarczej. Wyjazd to także zwiedzanie fabryki pelletu – „Swoods Export” (72 tys. ton pelletu rocznie), a także działającego na terenie ponad 150 tys. ha lasów zakładu zajmującego się produkcją zrębki – „Borisov”.

Dla kogo jest organizowana misja?

Maciej Roik: Dla dostawców biomasy, operatorów ciepłowni i elektrowni, a także producentów pelletu, którzy szukają surowca lub poważnie myślą o rozpoczęciu produkcji pelletu na Białorusi. Misja to także doskonała okazja by poznać możliwości sprzedaży technologii –w tym kontekście z pewnością na ciekawe kontakty mogą liczyć producenci kotłów biomasowych, linii do pelletowania i brykietowania czy dostawcy maszyn do tartaków.


Kontakt w sprawie misji:

Tel. 507-786-173

e-mail: maciej.roik@magazynbiomasa.pl


Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij!

Rozmawiała: Beata Klimczak 

This post is also available in: polski