Realizacja projektu OZE przez doświadczonego inwestora we wrogim i niesprzyjającym środowisku lokalnym jest trudna, a często niemożliwa. By zmienić negatywne nastawienie, niezbędne jest poszukiwanie nowych praktyk, które pozwolą mieszkańcom gmin mieć realny wpływ na inwestycję i rozwój regionu. Dobrym przykładem jest niemiecki model spółdzielni energetycznych, który będzie jednym z tematów ostatniej, XIV konferencji Polskiego Kongresu Energii Odnawialnej w Poznaniu 15 grudnia.

Na konferencji zamykającej cykl Polskiego Kongresu Energii Odnawialnej odbędzie się debata podsumowująca trzynaście regionalnych wydarzeń o zielonej energii, podczas których odbyło się ponad 70 paneli dyskusyjnych. Na pierwszych konferencjach Kongresu na przełomie 2013 i 2014 r. przedstawiciele branży, choć mieli uwagi do projektu ustawy o OZE, to wyczekiwali przyjęcia jej przez rząd i przekazania do prac sejmowych. W kolejnych wydarzeniach szczególnie zwracano uwagę na zapisy utrudniające rozwój mikroinstalacji. Przedstawiano konkretne wyliczenia inwestycji w przydomowe instalacje OZE dając argumenty przedstawicielom Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do rozważenia poprawek do programu Prosument.

Reklama

To tylko część uwag, jakie branża przedstawiała Ministerstwu Gospodarki oraz parlamentarzystom obecnym na konferencjach. Bardzo optymistyczne były ostatnie wydarzenia, które pokazały pozytywne przykłady budowy przydomowej mikroinstalacji OZE przez zdeterminowanych przedsiębiorców bądź zwykłych obywateli.

Obrazek PKEO

Dorobkiem Polskiego Kongresu Energii Odnawialnej jest również to, że coraz bardziej znana jest idea spółdzielni energetycznych m.in. dzięki wydarzeniom zorganizowanych w Krakowie i Kielcach na początku tego roku, w czasie których były premier i minister gospodarki Waldemar Pawlak zaczął promować tę koncepcję rozwoju OZE w gminach.

Spółdzielnie energetyczne – dobra praktyka rozwoju OZE w gminach

Spółdzielnie energetyczne pozwolą mieszkańcom gmin mieć realny wpływ na stymulowanie lokalnego rynku, powodzenie inwestycji i wzrost atrakcyjności gospodarczej regionu. Szeroko pojęte korzyści z tytułu realizacji inwestycji w ich otoczeniu – taką szansę daje energetyka obywatelska. To niepowtarzalna okazja dla lokalnych społeczności, przedsiębiorców oraz samorządów, która zmierza w kierunku długoterminowego podniesienia jakości życia. Jej kluczową kwestię stanowi aktywne zaangażowanie się samorządów i społeczności lokalnej w rozwój OZE. Dlaczego? Przede wszystkim to samorządy najlepiej znają strukturę i potrzeby mieszkańców, co pozwala na dobór i optymalizację modelu inwestycji dostosowanego do potencjału regionu. Sprawdzone pomysły takiej formy współpracy możemy czerpać od naszego zachodniego sąsiada.

Przykłady takich rozwiązań oraz szeroko pojętej współpracy gospodarczej pomiędzy Polską a Niemcami będą przedmiotem rozmów podczas panelu organizowanego przez Green Cross Poland „Doświadczenia polsko-niemieckie w rozwoju gospodarki niskoemisyjnej – spółdzielnie energetyczne jako przepis na sukces OZE”. Dyskusję, która odbędzie się w dniu 15. grudnia br. w godz. 14:00-15:00 w Poznań Congress Center, poprowadzi redaktor dziennika „Rzeczpospolita”.

Udział w Kongresie zapowiedzieli m.in: wicemarszałek Sejmu i poseł Eugeniusz Grzeszczak, były premier i prezes Fundacji Polski Kongres Gospodarczy Waldemar Pawlak, były wiceminister gospodarki i poseł Mieczysław Kasprzak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski, poseł i wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Nadzwyczajnej ds. Energetyki i Surowców Energetycznych Jacek Najder oraz burmistrz Margonina Janusz Piechocki.

Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Ministerstwa Środowiska, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego, Posła na Sejm i Przewodniczącego Podkomisji Stałej ds. Energetyki Andrzeja Czerwińskiego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka, Wojewody Wielkopolskiego Piotra Florka oraz Prezydenta Miasta Poznań Jacka Jaśkowskiego.

Polski Kongres Energii Odnawialnej jest jedynym w Polsce wydarzeniem poświęconym zielonej energii o charakterze regionalnym i cyklicznym. We wszystkich XIII konferencjach I oraz II edycji Kongresu uczestniczyło łącznie ponad 2000 osób, w tym ok. 100 ekspertów. W ramach zorganizowanych wydarzeń odbyło się ponad 70 debat i paneli dyskusyjnych o niemal wszystkich aspektach rozwoju energii odnawialnej w Polsce. Ostatnia konferencja Polskiego Kongresu Energii Odnawialnej odbędzie się w Poznaniu 15 grudnia w Poznań Congress Center przy ul. Głogowskiej 14 w godzinach 10:00 – 15:00.

Rejestracja dostępna jest przez www.energiajutra.eu.

Źródło: materiały prasowe organizatora

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE