Ekologiczna encyklika Papieża Franciszka Laudato Si umożliwiła zawarcie globalnego porozumienia klimatycznego. Według encykliki rozwój powinien przebiegać w harmonii ze środowiskiem.

Reklama

O encyklice papieskiej rozmawiali uczestnicy konferencji „Ekologia integralna. Laudato Si’ Młodzi bohaterami zmian”, która odbyła się 25 lipca na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Gian Luca Galletti, minister środowiska Włoch wspomniał, że to papież Franciszek pozwolił osiągnąć globalne porozumienie klimatyczne w Paryżu (w grudniu 2015). Argumentował również, że to dzięki encyklice udało się do polityki klimatycznej włączyć, poza redukcją gazów cieplarnianych, także aspekt etyczny i moralny. – Mam jednak wątpliwości, czy będziemy mogli osiągnąć to, co wynegocjowaliśmy w Paryżu, jeżeli będziemy stawiali mury przed migracjami. Jeżeli będziemy je stawiać to oznacza, że niczego nie zrozumieliśmy (ze słów papieża – PAP) – ocenił Galletti.

Minister środowiska Jan Szyszko podkreślił ważną kwestie zrównoważonego rozwoju o której wspomina papież Franciszek w encyklice. Człowiek, Ziemia i to, co człowiek wytworzył na tej ziemi, to wszystko współgra, stanowi jedność – zaznaczył minister.

Uczestnicząca w konferencji Katarzyna  Guzek z Greenpeace Polska mówiła o encyklice w kontekście  niepokoju, gdyż dokument może namawiać do redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz odchodzenia od spalania paliw kopalnianych na rzecz źródeł odnawialnych. Nie  tylko redukcja może zaskoczyć, ale jeszcze kwestia wykorzystania większego potencjału OZE, by poprawić jakość powietrza.

Encyklika Laudato Si (Pochwalony bądź) została opublikowana w  2015 r. Porusza ona istotny aspekt symbiozy  środowiska z żyjącym w nim człowieku. Franciszek akcentuje w dokumencie, że ziemia „protestuje z powodu zła, jakie jej wyrządzamy nieodpowiedzialnym wykorzystaniem i rabunkową eksploatacją dóbr” tymi słowami apeluje o ekologiczne nawrócenie.

Papież wierzy, że ludzkość stać na kolektywne zaangażowanie ze szczerą miłością człowieka do środowiska. Pragnie by cała ludzkość zjednoczyła się w dążeniu do rozwoju, gdyż „jest jeszcze zdolna do współpracy w budowaniu naszego wspólnego domu”.

Źródło: reo.pl

Zdjęcie: pixabay.com

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE