Poprawka przyjęta przez Sejm i Senat do tzw. ustawy antysmogowej ma przyczynić się do poprawy jakości powietrza w Polsce. Nowelizacja zakłada m.in. stosowanie odpowiednich rozwiązań technicznych np. instalacji odpowiednich filtrów na piecach.

Zgodnie z poprawką sejmiki poszczególnych województw będą mogły za pomocą uchwał ustalać rodzaj i jakość paliw stosowanych w piecach i kotłach, parametry techniczne lub parametry emisji urządzeń do spalania. Poza tym sejmiki będą mogły zakazać określonym instalacjom spalania paliw, co przyczyni się do stopniowego wyeliminowania najbardziej zanieczyszczających powietrze kotłów i pieców.

Reklama

Zmiany są wprowadzane po to, by uchwały sejmików nie były później kwestionowane przez sądy administracyjne. Przykładem jest Kraków, gdzie wprowadzono zakaz palenia węglem w przydomowych piecach. Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił go jednak, twierdząc, że zgodnie z prawem taki zakaz nie jest możliwy. Gdyby bowiem zakazać palenia węglem w przydomowych piecach w Krakowie, takim zakazem trzeba byłoby też objąć miejscowe elektrociepłownie.

Nowe prawo da możliwość kompensacji emisji przez ograniczanie tzw. niskiej emisji, czego obecne prawo nie przewiduje. Obecnie jest możliwa kompensacja wyłącznie przez ograniczanie emisji z przedsiębiorstw.

Ustawa, która trafi na ręce prezydenta, ma pomóc w walce o jakość powietrza w Polsce, która pod tym względem znajduje się na szarym końcu państw UE. Jej zadaniem jest także wspieranie wykorzystania przez Polaków ekologicznych paliw do ogrzewania gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, w tym biomasy.

Źródło: wnp.pl

Zdjęcia: internet

 

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE