Udział węgla w energetyce przez najbliższe 10 lat będzie przekraczał 50 proc. powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej”. Jednocześnie odniósł się do nowelizacji ustawy o OZE i po raz kolejny podkreślił konieczność wsparcia dla sektora biogazu w Polsce.

Reklama

Krzysztof Tchórzewski nawiązując do paryskiej konferencji  COP 21 z grudnia 2015 r. przypomniał o tym, że w Polsce trwają zaawansowane prace nad czystymi technologiami wykorzystania węgla, tak aby sprostać celom globalnego porozumienia klimatycznego. Jednocześnie dodał, że planowane są kolejne inwestycje w górnictwo. Według ministra wyhamowanie inwestycji w tym sektorze doprowadzi do dekarbonizacji, a to wpłynie na spadek zużycia energii elektrycznej ze wszystkimi tego skutkami, w tym także na sytuację gospodarstw domowych.

Szef resortu energii powiedział, że Polska stoi na skraju ubóstwa energetycznego, gdyż wydatki na energię są jednymi z droższych w Europie i wynoszą ok. 10 proc. wydatków budżetu domowego. – Weźmy pod uwagę, że energetyka pozawęglowa jest znacznie droższa. OZE kosztuje nas ok. 4 mld zł rocznie w formie subwencji. I mimo tego wsparcia na dziś stanowi tylko 11,8 proc. w naszym miksie energetycznym. A mamy osiągnąć poziom 20 proc. Możemy sobie policzyć, ile w związku z tym będziemy musieli wyłożyć z budżetu – dodał Krzysztof Tchórzewski. Na pytanie co dalej z OZE minister powiedział, że nowelizacja ustawy i odroczenie wejścia w życie systemu aukcyjnego ma na celu m.in. wsparcie biogazowni.

Obecnie Ministerstwo Energii pracuje nad stworzeniem rozwiązań prawnych wprowadzających w ustawie o OZE mechanizm dedykowanego wsparcia dla biogazowni rolniczych. Zdaniem ministra biogazownie nie tylko rozwiązują problem zagospodarowania odpadów rolniczych, ale także dają miejsca pracy. Równolegle trwają prace konsultacyjne nad treścią projektu rozporządzenia Ministra Gospodarki w sprawie sposobu weryfikacji biomasy, biopłynów, drewna innego niż pełnowartościowego oraz substratów do produkcji biogazu rolniczego oraz sposobu dokumentowania ich pochodzenia na potrzeby systemu wsparcia.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Zdjęcie: parlamentarny.pl

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE