Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa jest organizatorem konferencji dotyczącej przygotowania i zagospodarowania pofermentu z biogazowni. Adresatami konferencji są doradcy rolni, rolnicy oraz producenci biogazu.

Konferencja jest częścią projektu pod tą samą nazwą, realizowanego przez Fundację na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa w ramach Planu działania Sekretariatu Centralnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2015. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Reklama

Wydarzenie, które odbędzie się 24 marca w Warszawie,  będzie okazją do podsumowania projektu oraz dyskusji nad znaczeniem pofermentu dla rolnictwa. Poferment to pozostałość po procesie beztlenowej fermentacji metanowej jaka powstaje w biogazowniach rolniczych. Dzięki jego wysokiej wartości nawozowej oraz obecności materii organicznej, zastępującej nawozy organiczne, jest pełnowartościowym produktem stosowanym do użyźniania gleby.

W ramach projektu zostało wyszkolonych 40 doradców rolnych z całej Polski, obecnie przeprowadzany jest cykl 16 seminariów informacyjnych nt. pofermentu dla rolników, przedstawicieli firm nawozowych oraz przedsiębiorstw związanych z rolnictwem, przygotowywany jest również podręcznik pt. „Poferment nawozem dla rolnictwa”.

Większe plony, zmniejszenie zapotrzebowania na nawozy mineralne i ograniczenie procesu wymywania azotanów to jedynie niektóre z zalet zastosowania pofermentu. Jednak poferment niewłaściwie przygotowany lub użytkowany może okazać się problemem. Jak uniknąć takiej sytuacji i jak przekonać rolników do jego stosowania? To niektóre z tematów, jakie zostaną poruszone podczas panelu dyskusyjnego.

Wśród panelistów pojawią się przedstawiciele ministerstw, naukowcy prowadzący badania nad pofermentem oraz inwestorzy, którzy w praktyce doceniają korzyści i mierzą się z problemami, związanymi z zastosowaniem pofermentu.

Tematy jakie pojawią się na warszawskiej konferencji to m.in.: „Właściwości pofermentu z biogazowni”, „Aspekty prawne i technologiczne zagospodarowania pofermentu”, „Przykłady dobrych rozwiązań z polskich biogazowni z zakresu zastosowania pofermentu w rolnictwie”.

W programie przewidziano także panel dyskusyjny, w którym udział wezmą przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwa Środowiska, pracownicy i właściciele biogazowi oraz naukowcy.

W celu uczestnictwa w konferencji należy do 19 marca 2015 r.  wypełnić formularz zgłoszeniowy znajdujący się pod linkiem:

https://docs.google.com/forms/d/1qA_imDbkotO06X_M1Fmj2GKWFCuoym4Twr7VTv7BuTI/viewform

Konferencja odbędzie się o godz. 9.55 w Centrum Zielona przy ul. Zielonej 37 w Warszawie.

Zdjęcie: materiały organizatora

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE