Czym jest klaster energii? Mówiąc krótko, to współpraca między różnymi podmiotami: wytwórcą, dystrybutorem oraz odbiorcami energii. 

Reklama

 

Tekst: KAEF

Zdjęcie: Pixabay.com

 

Klaster energii to wielka szansa dla samorządów. Przede wszystkim dlatego, że przynosi spore oszczędności oraz pozwala stawiać na OZE (odnawialne źródła energii).

Klaster energii ułatwia samorządom stawianie na odnawialne źródła energii

Ważne jest również to, że klastry energii pozwalają obniżyć cenę energii na terenie danego samorządu, dzięki czemu można ściągnąć przedsiębiorców oraz przemysłu.

Klastry energii stają się coraz bardziej popularne w Polsce.

 

O klastrach energii pisaliśmy tutaj:

 

Taką definicję podaje Ministerstwo Energii:

Klaster energii to porozumienie, w skład którego mogą wchodzić: osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki naukowe, instytuty badawcze, jednostki samorządu terytorialnego, dotyczące wytwarzania i równoważenia zapotrzebowania, dystrybucji lub obrotu energią z odnawialnych źródeł energii lub z innych źródeł lub paliw, w ramach sieci dystrybucyjnej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV, na obszarze działania tego klastra nieprzekraczającym granic jednego powiatu w rozumieniu ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym lub 5 gmin w rozumieniu ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym. Klaster energii reprezentuje koordynator, którym jest powołana w tym celu spółdzielnia, stowarzyszenie, fundacja lub wskazany w porozumieniu cywilnoprawnym dowolny członek klastra energii, zwany dalej “koordynatorem klastra energii”.

 

Chcesz wiedzieć więcej? Kup prenumeratę „Magazynu Biomasa”. Wypełnij ankietę poniżej – my zadbamy o resztę.

 

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE