W piątek 30 grudnia odbędzie się pierwsza aukcja dla wytwórców energii z OZE. Dwie z czterech aukcji adresowane są dla producentów biogazu rolniczego (poniżej 1 MW i powyżej 1 MW). Chętnych do przejścia do nowego systemu wsparcia będzie prawdopodobnie mniej, niż zakładało Ministerstwo Energii.

Reklama

Wielu przedsiębiorców działających w branży OZE jest niezadowolonych z proponowanych rozwiązań i bojąc się ryzyka inwestycyjnego decyduje się na pozostanie w systemie zielonych certyfikatów. Jak komentuje ekspert „Rzeczpospolitej”, konstrukcja wyboru ofert w systemie aukcji OZE  preferuje tych, którzy już wcześniej otrzymali pomoc inwestycyjną. Tacy przedsiębiorcy będą składać niższe oferty cenowe zwiększając swoją szansę na wygraną. W związku z tym może powstać zarzut, że system nie jest konkurencyjny, co może prowadzić do zaskarżenia wadliwych przepisów do Komisji Europejskiej.

Obawy pojawiają się zwłaszcza w stosunku do biogazowni, którym przyznano największe preferencje m.in. w postaci oddzielnego systemu wsparcia (błękitne certyfikaty), a także możliwości przejścia poprzez aukcje dla istniejących instalacji z ceną referencyjną 550 zł/MWh, która jest zbieżna z minimalną ceną referencyjną dla tej technologii gwarantowaną ustawą o OZE. Komisja Europejska wciąż nie notyfikowała ustawy o OZE, więc jej przepisy może uznać za niezgodne z prawem unijnym w zakresie pomocy publicznej, a wtedy przyznane wsparcie trzeba będzie zwracać.

Ilu inwestorów może sobie pozwolić na takie ryzyko? Z nieoficjalnych informacji wynika, że zaledwie 10 przedsiębiorstw wystartuje w aukcjach dla biogazowni. Jak informuje „Rzeczpospolita” jeżeli na nowy system zdecyduje się przejść mniej, niż 30 proc. funkcjonujących mocy na biogaz rolniczy, to resort energii prawdopodobnie czekają roszady – mówi się o dymisji wiceministra energii Andrzeja Piotrowskiego.

O testowych aukcjach i ich rezultatach OZE napiszemy w styczniowym numerze „Magazynu Biomasa”.

Źródło: „Rzeczpospolita”, www.energetyka24.com

Zdjęcie: bpsprojekt.cz

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE