W ostatnim tygodniu maja w poznańskim Hotelu IOR Centum Kongresowe odbyła się III Konferencja Biowęgiel w Polsce – nauka, technologia, biznes. Grono ekspertów rozmawiało przede wszystkim o biowęglu w gospodarce o obiegu zamkniętym.

Reklama

W ostatnich kilku latach w Polsce obserwuje się coraz większe zainteresowanie termicznymi technologiami przetwarzania biomasy, odpadów biodegradowalnych czy osadów ściekowych do biowęgla.

Porusza się także kwestie potencjalnego zastosowaniami samego biowęgla w energetyce, przemyśle, rolnictwie, budownictwie, ochronie środowiska, budownictwie, przemyśle farmaceutycznym a nawet włókienniczym. Na świecie oraz w krajach Unii Europejskiej można już mówić o rozwijającym się przemyśle biowęglowym. Także polski rynek zaczyna dostrzegać potencjał drzemiący w tym surowcu.

Organizowana 28 maja 2018 r. Konferencja „Biowęgiel w Polsce – nauka, technologia, biznes” po raz trzeci poświęcona była termicznemu przekształcaniu biomasy w biowęgiel.

Tegoroczna edycja, wzorem lat ubiegłych, podsumowała także światowe i krajowe osiągnięcia w dziedzinie biowęgla – wyniki najnowszych badań, nowości technologiczne, prawne i jakościowe wymagania wprowadzania surowca na rynek, możliwe zastosowania biowęgla i jego potencjał w zagospodarowaniu odpadów.

W tym roku program Konferencji dotyczył roli biowęgla w gospodarce o obiegu zamkniętym, opartej o cykl przetwarzania i wielokrotnego wykorzystania produktów.

Obejmował m.in. tematykę surowców do produkcji biowęgla, metody i techniki analizy biowęgla, polskie technologie wytwarzania biowęgla, a także obszary zastosowania surowca. Jedna z sesji tematycznych poświęcona była możliwościom wykorzystania biowęgla w kompostowniach, a prelegenci szczegółowo temat ograniczenia emisji gazowych w kompostowniach dzięki biowęglowi.

 

 

Wśród prelegentów byli:

Anna Rozkosz – DAK GPS, dr inż. Franciszek Sładeczek – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych w Opolu, prof. Zenon Foltynowicz – Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN, dr inż. Krystyna Malińska – Politechnika Częstochowska, prof. Małgorzata Kacprzak- Politechnika Częstochowska, dr hab. inż. Jolanta Królczyk – Politechnika Opolska, Adam Kamiński – International Chemical Company S.A, dr inż. Agnieszka Medyńska – Juraszek – Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, prof. Jacek Dach – Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, dr inż. Wojciech Czekała- Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, dr inż. Damian Janczak – Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Organizatorzy: Biomass Media Graoup
Partner merytoryczny: Politechnika Częstochowska – Wydział Infrastruktury i Środowiska
Zdjęcia: Biomass Media Group
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE