Czy górnictwo jest szansą na polsko-indyjski biznes? – Polska z wyjątkową światowej klasy ekspertyzą i doświadczeniem w branży wydobywczej jest gotowa wspierać Indie w trwającym procesie transformacji i modernizacji swojego przemysłu wydobywczego – powiedział wiceminister Grzegorz Tobiszowski podczas Ekonomicznego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Reklama

 

O rozwoju infrastruktury dla eksportu węgla kamiennego, wspólnym działaniu na rzecz poprawy bezpieczeństwa w kopalniach i perspektywach polsko-indyjskiej współpracy w sektorze wydobywczym rozmawiali uczestnicy panelu dyskusyjnego pt. „Bengal Zachodni. Współpraca polityczna i gospodarcza z Polską”. Wziął w nim udział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

– Przedstawiciele polskiego rządu oraz firm z branży górniczej, już od pewnego czasu spotykają się w obu krajach i prowadzą coraz bardziej zaawansowane rozmowy.Obecnie jesteśmy na etapie wspólnego tworzenia warunków konkretnych przedsięwzięć – stwierdził wiceminister, przytaczając przykłady podpisanego w styczniu porozumienia o współpracy regionu Śląskiego z Bengalem Zachodnim oraz kwietniowego porozumienia o współpracy polskich firm z branży górniczej i organizacji wspierających ich inwestycje w Indiach. – Dzięki temu będą one mogły bardziej skutecznie walczyć o kontrakty na azjatyckim rynku – dodał.

 

Znaczenie takiej współpracy

Wiceminister podkreślił znaczenie polsko-indyjskiej współpracy i doświadczenia jakie polscy specjaliści mogą przekazać indyjskim kolegom.

– Transformacja i modernizacja górnictwa oznacza nie tylko zwiększenie wydajności. Obejmuje również działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa i zrównoważenia środowiskowego i zaangażowanych technologii – powiedział. Dodał, że oznacza to również tworzenie nowych możliwości gospodarczych i lepszej jakości życia zaangażowanych społeczności. – Nasze firmy są gotowe uczestniczyć w tych staraniach i dzielić się swoimi innowacyjnymi rozwiązaniami i technologiami ze swoimi indyjskimi partnerami – podkreślił.

 

Transfer technologii, ale nie tylko

Podczas panelu wiceszef resortu potwierdził, że współpraca obejmie również transfer technologii, umożliwiając firmom indyjskim rozpoczęcie własnej produkcji sprzętu, a polskim da okazję do zwiększenia zaangażowania w budowę nowych kopalń węgla i eksplorację nowych złóż, a także uczestnictwo w ewolucji otaczającej infrastrukturę, takiej jak transport i wytwarzanie energii. Przewidział także możliwość współpracy w takich obszarach jak budownictwo portowe i energia słoneczna.

 

Źródło: Ministerstwo Energii
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE