Sweetwater i Graanul zbudują w Estonii pierwszą komercyjną biorafinerię? Sweetwater Energy – firma biotechnologiczna z siedzibą w Nowym Jorku – i AS Graanul Invest z siedzibą w Estonii, największy europejski producent pelletów drzewnych, rozpoczynają innowacyjny projekt dotyczący biomasy.

Reklama

Przedsiębiorstwa zbudują pierwszą na skalę komercyjną zintegrowaną biorafinerię, która będzie wytwarzać czyste  cukry celulozowe i wysoce czystą ligninę z 50 tys. t lokalnego drewna twardego każdego roku. Ponadto wybudowana  fabryka pozwoli obu firmom na większą skalę współpracować z partnerami biznesowymi w celu tworzenia i  optymalizacji innowacyjnych nowych produktów z cukru i ligniny.

Realizacja projektu powinna mieć duży wpływ na  rynek biomateriałów. Biorafineria jako pierwsza zastosuje technologię wstępnej obróbki Sunburst, która dzieli  biomasę na jej części składowe szybciej i skuteczniej niż jakakolwiek inna dostępna obecnie na skalę komercyjną   technologia. Rezultatem będzie m.in. niższa emisja gazów cieplarnianych oraz mniejsze zużycie wody i chemikaliów.

Umowa przyznaje firmie Graanul, która posiada 11 dużych zakładów produkcji pelletów drzewnych w krajach  bałtyckich, wyłączność na włączenie technologii Sunburst do swoich zakładów, a także do zakładów, które powstać  mają w krajach bałtyckich.

– Graanul ma długą historię wdrażania innowacji w branży pelletów drzewnych. Taki  trend wzmacnia i potwierdza umowa naszej współpracy z Sweetwater – mówi Raul Kirjanen, dyrektor generalny  Graanul. – Nasze doświadczenie na rynku biomasy drzewnej połączone z technologicznymi osiągnięciami  Sweetwater pozwoli wprowadzić biopaliwa, biochemikalia i inne ekologiczne produkty po konkurencyjnych cenach  na rynki globalne. Długo oczekiwana rewolucja celulozowa właśnie zrobiła duży krok naprzód – puentuje Kirjanen.

–  Firma Sweetwater jest bardzo zadowolona z możliwości wzięcia udziału w tym niezwykłym programie z Graanulem  – mówi Arunas Chesonis, prezes i dyrektor generalny Sweetwater. – Doświadczenia zespołu tej firmy sprawiają, że  jest idealnym partnerem, który wesprze nas w dostarczaniu naszej zrównoważonej technologii na cały świat w skali  komercyjnej.

– Jako globalny lider w przetwarzaniu biomasy,  Graanul skupił się na zielonych celach – mówi z kolei  Peep Pitk, kierownik ds. badań i rozwoju w Graanul.– Dzięki firmie Sweetwater i jej partnerom w Europie ta  wielkoskalowa innowacja pozwoli nam przekonwertować praktycznie 100 procent zrównoważonego i odnawialnego drewna przetwarzanego przy użyciu tej technologii na wysokowartościowe produkty węglowe, z których ludzie korzystają każdego dnia.

Warto zaznaczyć, że opatentowana technologia opiera się na zmodyfikowanych, wysoce  niezawodnych systemach wytłaczania dwuślimakowego, które działają obecnie na całym świecie w wielu gałęziach przemysłu, od tworzyw sztucznych po aluminium i przetwarzanie żywności.

Wszystkie paliwa, tworzywa sztuczne i  chemikalia są tradycyjnie wytwarzane z paliw kopalnych (węgla), którego cykl ostatecznie  kończy się w naszej  atmosferze i oceanach. Nowe  partnerstwo Sweetwater-Graanul zamierza konkurować ekonomicznie z tego rodzaju  przemysłem, ale zrobi to przy użyciu zielonej energii.

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj najnowszy numer Magazynu Biomasa”!

Tekst: redakcja
Zdjęcie: pixabay.com
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE