Kiedy mikrobiogazownia rolnicza staje się opłacalna? Wiele osób ma problem z jednoznacznym stwierdzeniem, że inwestycje w mikrobiogazownie są w Polsce zyskownym przedsięwzięciem.

Reklama
Tekst: Adam Orzech
Zdjęcie: SOLAR Naturalna Energia

Potencjalny Inwestor otrzymuje zbyt dużą ilość  sprzecznych z sobą informacji. W periodykach czyta o wielkim potencjale, jaki tkwi w mikrobiogazowniach i polskiej biomasie. Słyszy, jak ustawao OZE szczególnie sprzyja tym właśnie rozwiązaniom, ale jak już zainteresuje się tematem „na poważnie”, to ma duży problem z odszukaniem w kraju inwestycji referencyjnych.

 


Już w kwietniu kolejna edycja Warsztatów biogazowych – Praktycznie o biogazie. 26 kwietnia 2018 roku w Hotelu IOR – Centrum Kongresowe Poznań, poruszymy najważniejsze kwestie związane z produkcją biogazu.

Sprawdź szczegóły, klikając w baner.


 

Automatycznie nasuwa się pytanie: dlaczego tak się dzieje? Wbrew pozorom, odpowiedź nie jest aż tak bardzo  skomplikowana. Co prawda nie korzystamy w Polsce z taryf gwarantowanych, jednak nie oznacza to, że mamy nieporównywalnie gorsze warunki dla rozwoju mikrobiogazowni niż nasi zachodni sąsiedzi. Takie podejście to tylko  ograniczający paradygmat.

W Polsce musimy po prostu lepiej przygotować się do tego typu inwestycji. Wszystko zależy od doboru technologii i dostosowania jej do profilu danego gospodarstwa oraz do skali zużycia energii. Jest tylko kilka warunków do spełnienia, a sytuacja staje się już bardziej jednoznaczna.

 

To tylko fragment artykułu!

Chcesz wiedzieć więcej? Zamów prenumeratę Magazynu Biomasa!

Wypełnij formularz poniżej – my zajmiemy się resztą.

 

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE