Dwudniowa konferencja zorganizowana przez ogólnopolski miesięcznik branżowy „Magazyn Biomasa” zakończyła 30 października targi POLECO System. Blisko 60 przedstawicieli branży OZE, urzędów i instytucji, pracowników naukowych, a także osoby zainteresowane rozwojem sektora biomasy w Polsce wzięło udział w prelekcjach w ramach czterech bloków tematycznych.

Spotkanie, które odbywało się 29-30 października w ramach wystawy POLECO System, było pierwszym tego typu wydarzeniem dedykowanym branży biomasowej, zorganizowanym podczas poznańskich targów.

Reklama

Czwartkowe sesje poświęcono tematowi biomasy i biopaliw, a wśród prelegentów pojawili się m.in. Mirosław Olszewski z firmy Pellas X („Palniki na pellet, agropellet i pył biomasy”), Łukasz Wilczyński z KWE Technika Energetyczna („Biomasa a układy kogeneracyjne”), Mikołaj Rudawski z Silva International („Biomasa leśna – niewykorzystany potencjał”) oraz dr inż. Patryk Weisser z Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych („Energia odnawialna z odpadów”). Podczas wykładów dyskutowano o barierach hamujących rozwój sektora biomasy w Polsce, podkreślając m.in. brak spójnej polityki państwa odnośnie OZE, brak wsparcia rządowego dla rozwoju energetyki rozproszonej oraz niejednolite przepisy Lasów Państwowych w związku z pozyskiwaniem biomasy leśnej. Alicja Szczypta z Wood Capital podczas wykładu „Energetyka zawodowa szansą dla rolnictwa” przedstawiła rynek upraw roślin energetycznych jako szczególnie atrakcyjny dla rolników.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pierwsza edycja pokazała pokłady dobrej energii w branży. Chcemy żeby takie spotkanie jak to zorganizowane przez redakcję „Magazynu Biomasa” i Międzynarodowe Targi Poznańskie stymulowało tę energię, promowało wiedzę o OZE w Polsce i przekładało się na budowanie dobrych relacji biznesowych

Blok tematyczny biopaliwa obejmował wystąpienie Izabeli Krysiuk z Krajowej Izby Biopaliw („Biopaliwa transportowe – ważna część polskiego rynku biomasy”) oraz dr inż. Joanny Starosty z firmy Bioten, która przedstawiła innowacyjną i nagradzaną na polskim rynku technologię do produkcji biopaliw I i II generacji POSTERUS 2020.

Piątkowe sesje tematyczne, które odbyły się drugiego dnia konferencji, wzbudziły szczególne zainteresowanie przedstawicieli sektora biogazu. Wśród prelegentów znaleźli się Lech Ciurzyński i Benny Laursen z BLC Biogas („Kiedy biogaz się opłaca?”), Sylwia Koch-Kopyszko z UPEBI, która przedstawiła perspektywy rozwoju rynku w kontekście nowych przepisów („Biogaz po 1 stycznia 2016 r. – prognoza rozwoju rynku”) oraz Małgorzata Kachniarz, której prelekcja dotyczyła stosunkowo nowego w Polsce tematu mikrobiogazowni dla sektora rolno-spożywczego.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ciekawym case study Andrzej Samborski z IP Kwidzyn otworzył blok poświęcony roślinom energetycznym, opowiadając o realizowanym z sukcesem projekcie upraw topoli hybrydowej i wyzwaniach jakie stawia przed przedsiębiorstwami polityka środowiskowa. Temat kontynuowała Alicja Szczypta z firmy Wood Capital prezentując zagadnienie zagajników krótkiej rotacji. Tę sesję i zarazem konferencję zamknęło bardzo ciekawe wystąpienie Marleny Matłok, opiekuna projektu Bambu Rain dotyczącego przemysłowej hodowli bambusa na biomasę z przeznaczeniem m.in. na produkcję węgla aktywnego.

– To nasza pierwsza, ale na pewno nie ostatnia konferencja biomasowa z Poznaniu – powiedział Maciej Roik, redaktor naczelny „Magazynu Biomasa”, na zakończenie spotkania dziękując prelegentom, firmom partnerskim oraz zaproszonym gościom za uczestnictwo w wydarzeniu. – Pierwsza edycja pokazała pokłady dobrej energii w branży, chcemy żeby takie spotkanie jak to zorganizowane przez redakcję „Magazynu Biomasa” i Międzynarodowe Targi Poznańskie stymulowało tę energię, promowało wiedzę o OZE w Polsce i przekładało się na budowanie dobrych relacji biznesowych – podkreślił Maciej Roik.

Konferencja „Biomasa – Energia Biznesu 2015” została zorganizowana przez „Magazyn Biomasa” wspólnie z targami POLECO System oraz Międzynarodowymi Targami Poznańskimi 29-30 października br.

Partnerami konferencji były firmy Bioten, CWD Group oraz KWE Technika Energetyczna.

Zdjęcia: Redakcja „Magazynu Biomasa”

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE