Brytyjska energetyka wyemitowała w pierwszym kwartale tego roku mniej dwutlenku węgla do atmosfery. Pierwszy kwartał bieżącego roku okazał się rekordowy dla wszystkich technologii energii odnawialnej.

Reklama

Jak wynika z raportu wykonanego przez Imperial College London, energetyka wiatrowa, wodna i biomasowa w I kwartale br. odnotowały rekordową produkcję, a brytyjskie elektrownie fotowoltaiczne zanotowały rekord mocy. Raport wykonano na zlecenie brytyjskiego producenta energii Drax Group.

Brytyjska energetyka idzie w przyszłość

W brytyjskich farmach wiatrowych powstało w pierwszym kwartale 11,3 TWh energii elektrycznej. Przez 57 dni pierwszego kwartału elektrownie wiatrowe znajdujące się na Wyspach Brytyjskich produkowały więcej energii niż elektrownie węglowe. Brytyjczycy chcą do roku 2025 całkowicie zrezygnować z energii wytwarzanej w elektrowniach węglowych.

Elektrownie biomasowe osiągnęły generację na poziomie 4,4 TWh. Siłownie wodne zaś wygenerowały moc na poziomie 1,6 TWh. Tymczasem brytyjskie farmy fotowoltaiczne, których moc wynosi już około 12 GW, na koniec marca zanotowały generację z rekordową mocą 7,67 GW, co wystarczało do zaspokojenia 1/5 zapotrzebowania na energię elektryczną na Wyspach Brytyjskich.

Imperial College London ocenia, że produkcja energii słonecznej pozostaje nadal trudna do prognozowania. Wzrostowi znaczenia PV w miksie energetycznym powinny towarzyszyć technologie, które pozwalają na szybkie włączenie i wyłączenie generacji. Do takich technologii autorzy raportu zaliczają bateryjne magazyny energii oraz elektrownie gazowe.

Dzięki rekordowej generacji z OZE w I kwartale br. o 10 proc. spadły emisje CO2 z brytyjskich elektrowni w porównaniu do analogicznego okresu z roku 2016. W porównaniu do roku 2015  spadek wyniósł 33 proc. Jednocześnie w porównaniu do I kwartału 2016 r. aż o 30 proc. spadła w Wielkiej Brytanii generacja z węgla.

Zanieczyszczenie spada

Autorzy raportu odnotowują, że w „najbrudniejszym” momencie pierwszego kwartału tego roku brytyjska energetyka emitowała średnio około 424 g dwutlenku węgla/kWh, podczas gdy średnia z lat 2009-2013 wynosiła 471 g dwutlenku węgla/kWh.

Przeciętne emisje dwutlenku węgla a Wyspach w pierwszym kwartale tego roku w przeliczeniu na kWh produkowanej energii wyniosły 284 g dwutlenku węgla/kWh.

– Wczorajsza średnia to dzisiejsze ekstremum. Jeśli chcemy osiągać kolejne rekordy w kierunku całkowicie zdekarbonizowanego systemu elektroenergetycznego, to musi być stałym celem – czynić wczorajsze średnie jutrzejszymi ekstremami   komentuje Imperial College London.

Źródło: www.gramwzielone.pl

Zdjęcie: archiwum)

Wśród technologii, jakie wykorzystuje się na Wyspach Brytyjskich do produkcji energii, ważne miejsce zajmują biogazownie. Dzięki różnym technologiom OZE powietrze nad Wyspami Brytyjskimi staje się czystsze

 

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE