Nowelizacja ustawy OZE określa na  nowo zasady wsparcia dla rozwoju energii ze źródeł odnawialnych. W opinii ekspertów nowe prawo dla OZE otwiera furtkę do rozwoju przemysłu biogazowego w Polsce.

Reklama

Według noweli największe  wsparcie w systemie aukcji energii z OZE otrzymają  technologie, które wytwarzają energię w sposób stabilny i przewidywalny. Na znaczeniu zyskuje bioenergia, z kolei traci produkcja energii z wiatru i słońca. W projekcie dużo miejsca poświęcono biomasie oraz efektywnemu zagospodarowaniu lokalnie dostępnych surowców. W związku z tym pojawia się definicja biomasy lokalnej pozyskiwanej w promieniu nie większym niż 300 km od instalacji OZE. W opinii Daniela Raczkiewicza, prezesa Grupy IEN  i Rolniczej Agencji Energii otworzyła się droga do rozwoju bioenergetyki.  Jego zdaniem są wreszcie korzystne warunki do tego, żeby w gminach czy powiatach utworzono klastry energetyczne, a to jest początek do rozwoju lokalnej energetyki. Są zagwarantowane fundusze na działania takich klastrów i już pierwsze z nich powstają. Z kolei profesor Jacek Dach z Instytutu Inżynierii Biosystemów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który od lat zajmuje się biogazownictwem twierdzi, że ustawa daje szanse małym i dużym, ale przede wszystkim zapewnia stabilizację warunków finansowych.

W stosunku do poprzedniej nowelizacji zmieni się też wsparcie dla prosumentów, jednoczesnych producentów i konsumentów energii. Zamiast taryf gwarantowanych – co zapisane było w noweli z lutego 2015 r. –  otrzymają oni tzw. opusty, czyli rozliczenie różnicy między ilością energii, którą prosument wyprodukował (np. w panelu fotowoltaicznym), a tą którą pobrał (w czasie, gdy nie świeci słońce i panel nie wytwarza prądu). Czy jednak uda się zachęcić mieszkańców do działań prosumenckich? – Ciągle jesteśmy społeczeństwem niezbyt bogatym i większości mieszkańców nie stać na tworzenie takich instalacji prosumenckich, wciąż te projekty są stosunkowo drogie – mówi Daniel Raczkiewicz. Jego zdaniem, tu jest rola samorządów, które poprzez klastry mogą tworzyć programy, projekt i znajdować na nie pieniądze dofinansowując indywidualne inwestycje. Zysk dla jednostek samorządu terytorialnego jest oczywisty, choćby rozwiązanie problemów ze smogiem, o którym tyle się mówi.

Źródło: Portal Samorządowy

Zdjęcie: 123rf.com

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE