Biogazownia w Grzmiącej, funkcjonująca od 2011 roku, dołączyła do e2m, operatora wirtualnych elektrowni i spółki obrotu specjalizującej się w obrocie energią elektryczną i elastycznością z generacji rozproszonej, jak i Niemieckiej Agencji Energii (dena).

Reklama

Biogazownia rolnicza w Grzmiącej, o mocy zainstalowanej 1,6 MW, jest doskonałym przykładem możliwości integracji rozproszonych źródeł wytwarzania z rynkiem energii, jak i wykorzystania w tym celu sprawdzonych technologii.

Od początku funkcjonowania biogazowni w 2011 roku, mieszkańcy gminy odczuwają realne korzyści z tego tytułu. Poprzez lokalną sieć ciepłowniczą jest dostarczane ciepło, wykorzystywane są lokalne surowce, a także zostały stworzone nowe miejsca pracy. Dla tak małej gminy, jak Grzmiąca, zaangażowanie jej współwłaściciela Pana Arkadiusza Witowskiego i osób z nim współpracujących w prowadzenie działalności biogazowni, jak i innowacyjne projekty, jak ten z e2m, mają ogromne znaczenie – zaznacza wójt Grzmiącej, Tadeusz Hajkowicz.

Natomiast Arkadiusz Witkowski odniósł się do podpisania umowy o współpracy z e2m.

Cieszymy się z praktycznego wsparcia ze strony e2m przy technicznej realizacji tego projektu. Poprzez nasz udział mamy nadzieję na stworzenie możliwości większego wykorzystania potencjału biogazowni na polskim rynku energii – mówił Arkadiusz Witowski, współwłaściciel i operator biogazowni rolniczej w Grzmiącej i aktywny członek Polskiego Stowarzyszenia Producentów Biogazu Rolniczego.

e2m jest pierwszym certyfikowanym twórcą i operatorem wirtualnej elektrowni na rynku europejskim, łączącym setki jednostek generacji rozproszonej. Istotą tej technologii jest poprzez agregację zdecentralizowanych źródeł wytwarzania, a także odbioru energii elektrycznej, stworzenie równych szans rynkowych dla małych i średnich przedsiębiorców. „Dodatkowo połączone jednostki, zwłaszcza te o stabilnym charakterze wytwarzania, mogą odgrywać aktywną rolę w systemie elektroenergetycznym, co zostało sprawdzone na europejskich rynkach energii. Są one dodatkowym mechanizmem bilansowania sieci, doskonale uzupełniającym rozwiązania oparte o energetykę konwencjonalną. Istotna jest przy tym możliwość wykorzystania krajowych zasobów wytwórczych i zwiększenie niezależności energetycznej.” podkreśla Monika Lenar, Członek Zarządu e2m Handel Energią Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu.

Andreas Kuhlmann z Agencji Energii dena podkreślił w trakcie uroczystego spotkania na miejscu w Grzmiącej ważność wykorzystania technologii wirtulanych elektrowni w kontekście ogólnoeuropejskim. Wirtualna elektrownia e2m jest projektem referencyjnym w ramach powołanego przez dena programu Renewable-Energy-Solutions (dena-RES). Sukcesem jest dotychczasowa realizacja ponad 70 różnych projektów w kontekście ogólnoświatowym.

Projekt dena-RES-Polska jest realizowany w ramach programu dena-Renewable-Energy-Solutions, powołanego do życia przez Deutsche Energie-Agentur (dena) – Niemiecką Agencję Energii – oraz współfinansowanego przez Niemieckie Federalne Ministerstwo Gospodarki i Energetyki w ramach „Inicjatywy Eksportowej Energia“.

Źródło: www.e2m.energy

Zdjęcie: www.e2m.energy

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE